Właśnie kupiłeś nowy telefon komórkowy – emocje sięgają zenitu i już nie możesz się doczekać, aby wyjąć go z pudełka i rozpakować? W końcu jest on lepszy od Twojego poprzedniego smartfona, oferuje więcej możliwości oraz o wiele lepiej wygląda! Wydaje ci się, że pierwsze uruchomienie telefonu to nic prostsze? Chociaż to niby banalna czynność, warto pamiętać o kilku czynnościach, zanim rozpoczniesz jego użytkowanie.
Pierwsze uruchomienie smartfona – o czym pamiętać?
Przede uruchomieniem smartfona powinieneś pamiętać o kilku prostych czynnościach. Pierwszą rzeczą jest sprawdzenie czy Twoja karta SIM jest zgodna z gniazdem, które znajduje się w nowym telefonie. Wcale nie jest to oczywistością, ponieważ wyróżnić można 3 rozmiary kart – mini, która zazwyczaj występuje w starszych urządzeniach, micro oraz nano SIM, dostępna w tych najnowszych. Jeżeli okaże się, że Twojej karty nie da się włożyć do nowo zakupionego smartfona będziesz musiał postarać się o adapter do karty SIM. Inną opcją jest udanie się do salonu operatora oraz poproszenie o kartę, która będzie odpowiednia. Kolejną ważną kwestią jest naładowanie baterii – warto to zrobić jeszcze przed uruchomieniem nowego smartfona, ponieważ przy okazji możesz sprawdzić, czy ładowarka jest sprawna. Chociaż naładowanie telefonu wydaje się mało ważną sprawą, to lepiej zrobić to, aby telefon się nie wyłączył w czasie konfigurowania. Warto na to zwracać uwagę szczególnie zimą – niskie temperatury przyśpieszają rozładowywanie się baterii, jeżeli więc Twoja przesyłka została zamówiona przez Internet, telefon może przyjść niemal całkowicie rozładowany.
Co jeszcze zrobić podczas pierwszego uruchomienia smartfona?
Jeżeli jesteś już pewien, że Twoja karta SIM pasuje do nowego telefonu i jest on naładowany, możesz przeprowadzić krótki test sprawności – podczas niego warto, abyś sprawdził, czy się włącza i wyłącza oraz ekran i przyciski dotykowe działają, jak należy. Jest to szczególnie ważne, gdy kupiłeś iPhone 6 używany cena jego potrafi być znacznie niższa, dlatego tym bardziej należy przyjrzeć się, czy wszystko działa poprawnie. Jeżeli nie masz jeszcze konta Google lub Apple ID będziesz musiał je stworzyć, między innymi, aby pobierać ze sklepu potrzebne aplikacje – możesz to zrobić wcześniej na laptopie, co jest nieco wygodniejsze. Pierwsze uruchomienie nowo zakupionego smartfona jest nieco dłuższe, ponieważ konfiguruje się i musi zostać zsynchronizowany z domowym Wi-Fi. Aby to zrobić, potrzebuje on dostępu do Internetu. Zaraz po włączeniu zapewne zacznie się też aktualizować i poprosi Cię o założenie blokady.