kredytach dla firm

Spora część firm w czasie swojej działalności sięgnie do banku po kredyt – i nie ma w tym nic złego. Finansowanie czy to bieżących potrzeb firmy, czy to inwestycji kredytem jest często bardzo opłacalnym rozwiązaniem, choćby z racji tego, że odsetki od zobowiązania można zaliczyć w poczet kosztów uzyskania przychodu. W takim razie co trzeba wiedzieć o kredytach dla firm? Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc je otrzymać?

Jakie są rodzaje kredytów dla firm?

Tak jak i w przypadku kredytów dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej, tak i w przypadku kredytów dla firm spotkać się można z różnymi ich rodzajami, dostosowanymi do różnych okoliczności. Najczęściej wykorzystywane kredyty dla firm to:

  • kredyty obrotowe
  • kredyty w rachunku bieżącym
  • kredyty inwestycyjne.

Kredyty obrotowe przeznaczone są na pokrycie kosztów związanych z bieżącą działalnością, takich jak wynagrodzenia pracownicze, zakup paliwa, materiałów do produkcji czy towarów do sprzedaży.  Wypłacane są jednorazowo lub w transzach, zależnie od woli kredytobiorcy.

Kredyty w rachunku bieżącym przypominają znane wielu osobom prywatnym kredyty odnawialne. W ramach kredytu w rachunku bieżącym na danym koncie bankowym (może to być konto firmowe, ale też, jeśli nie mamy wymogu posiadania rachunku firmowego, konto osobiste) funkcjonuje wyznaczony limit.

Kiedy zabraknie nam własnych środków na wykonanie transakcji czy przelewu, fundusze pobierane są właśnie z przyznanego nam limitu, a następnie, kiedy zasilimy konto, jest on uzupełniany. Ten typ kredytu zazwyczaj przyznaje się na 12 miesięcy z opcją przedłużenia.

Kredyty inwestycyjne są kredytami celowymi, a więc nie możemy ich wykorzystać w inny sposób niż zostało to ustalone w banku. Za ich pomocą możemy na przykład zakupić nieruchomość czy nowe narzędzia. Ich cechą charakterystyczną jest wysoka kwota kredytu, a także długi okres kredytowania.

Warunki otrzymania kredytu dla firm

Żeby móc otrzymać kredyt, co oczywiste, każda firma musi spełnić określone warunki. Jednym z nich jest odpowiednia sytuacja finansowa firmy, którą określa się między innymi na podstawie:

  • faktur
  • zeznań podatkowych
  • wyciągów z konta bankowego
  • zaświadczeń o niezaleganiu ze składkami w ZUS i US.

Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa przedsiębiorstwa. Jakiekolwiek opóźnienia w spłacie wcześniejszych bądź obecnych zobowiązań mogą znacznie utrudnić otrzymanie pozytywnej decyzji.

Jeśli niska zdolność kredytowa sprawia, że obawiamy się odmowy (lub już ją otrzymaliśmy), zdecydowanie warto skontaktować się z dobrym pośrednikiem kredytowym, takim jak doradca Habza Finanse. Uzyskamy dzięki temu wsparcie doświadczonych specjalistów, którym niestraszne jest pozyskiwanie kredytów nawet w bardzo trudnych przypadkach.

Drugi istotny warunek to staż firmy. Niektóre banki skłonne są udzielać kredytów już od pierwszego dnia działalności, ale najczęściej można spotkać się z wymogiem funkcjonowania od co najmniej 12 miesięcy. Wiąże się to z faktem, że najwięcej firm upada właśnie podczas pierwszego roku działalności, tak więc przekroczenie tego punktu jest dla banku oznaką pewnej stabilności.

W przypadku kredytu inwestycyjnego kolejnym warunkiem będzie przygotowanie biznesplanu. Warto przyłożyć się do jego przygotowania, ponieważ zwłaszcza w przypadku kredytów na wysokie sumy, to od jego zawartości zależeć może decyzja potencjalnego kredytodawcy.

Jak można zabezpieczyć kredyt dla firm?

Tak jak i to czasem bywa w przypadku kredytów dla osób prywatnych, kredyt dla firm również może wymagać dodatkowego zabezpieczenia (lub nawet kilku). Istnieją zarówno zabezpieczenia rzeczowe, jak i osobowe.

Do najczęściej spotykanych zabezpieczeń rzeczowych należą:

  • hipoteka ustanowiona na nieruchomości
  • zastaw rejestrowy (np. samochodu, maszyny)

Hipoteka ustanowiona na nieruchomości to popularny sposób zabezpieczenia przede wszystkim kredytów mieszkaniowych dla osób prywatnych, ale nie tylko. Bank dzięki niej jest w stanie przejąć i sprzedać nieruchomość w razie braku terminowej spłaty kredytu, co czyni to zabezpieczenie bardzo silnym.

Z kolei zabezpieczenia osobowe to między innymi:

  • poręczenie wekslowe
  • poręczenie cywilne
  • oświadczenie o poddaniu się egzekucji
  • cesja wierzytelności.

Zabezpieczenie kredytu zmniejsza ryzyko jego udzielenia, w związku z czym możliwe jest z reguły otrzymanie dzięki temu kredytu w większej kwocie lub nas lepszym warunkach. Zabezpieczenia stosuje się też w sytuacji, kiedy potencjalny kredytobiorca uważany jest za niepewnego.

Kredyty firmowe – podsumowanie

Nie bez powodu kredyty dla firm cieszą się w Polsce taką popularnością. Problem leży jednak w tym, że często otrzymanie ich nie będzie łatwe, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców lub takich, których sytuacja finansowa nie wygląda najlepiej. Na szczęście jednak możemy znacznie zwiększyć swoje szanse na otrzymanie pozytywnej decyzji poprzez kontakt z wcześniej wspomnianym pośrednikiem kredytowym, którego znaleźć możemy tutaj: https://habzafinanse.com.pl. Nie dość, że oszczędzimy dzięki temu sporo czasu i nerwów, to jeszcze ekspert wynegocjuje w naszym imieniu najlepsze możliwe warunki.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here