Codziennie człowiek boryka się z problemami. Zmiana pracy, podjęcie szkolenia lub studiów, przeprowadzka do innego miasta. W końcu przychodzi czas na człowieka i na zmiany w jego życiu, To jak w metaforze, gdzie człowiek stoi przed rwącą rzeką i waha się przed decyzją. W tym przypadku decyzja dotyczy zmiany pracy dotychczas wykonywanej. Są różne przyczyny tej a nie innej decyzji. Czasami nie pasuje nam przełożony, czyli szef i podległość panująca w miejscu pracy. Rozwiązaniem może być pomysł na swój własny biznes i założenie własnej działalności gospodarczej.
Samemu wtedy jesteśmy sobie szefem.
Warto wtedy zbadać temat dotacji przyznawanej osobie bezrobotnej w urzędzie pracy. Czasami problemem jest zbyt długie pozostawanie w jednym miejscu pracy. Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Jeżeli ktoś pracuje już kilka lat w tym samym miejscu robiąc codziennie to samo, możemy mieć do czynienia z wypaleniem zawodowym. Jest to dość poważny problem psychiczny rzutujący na całe życie człowieka. Zmiana pracy i środowiska jest wtedy nieunikniona. Można też wtedy się przekwalifikować Ale gdzie szukać nowej pracy ? Poza tym zastanówmy się: giełda pracy co to jest ? Bowiem ostatnio takie hasło jest na topie.
Warto zarejestrować się w urzędzie pracy w celu otrzymania zasiłku dla i ubezpieczenia zdrowotnego ale także by poznać możliwości jakie daje nam urząd pracy. Coraz częściej odchodzimy od stwierdzenia, że w urzędzie pracy można znaleźć ofertę pracy. Aktualnie urząd pracy to przede wszystkim rozwój człowieka. To możliwość stażu albo szkolenia zawodowego, nabycia doświadczenia i kwalifikacji oraz uzyskania środków na otwarcie własnego biznesu. Kurs obsługi wózka widłowego, spawacza, kierowcy ciężarówki lub autobusu to już nie problem. Również otrzymanie środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej na swoje hobby nie będzie dużym problemem.
W końcu nasze domowe rękodzieło będzie dochodowym biznesem, Działalność urzędu pracy to także giełdy pracy. To małe spotkania, najczęściej kilkunastoosobowe, organizowane przez potencjalnych pracodawców. Czyli gdy spytają nas o na przykład: giełda pracy co to jest, będziemy wiedzieć już o co chodzi. Na takich spotkaniach możemy zaprezentować swoją osobę jako przyszłego pracownika, pokazać swoje umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie oraz porozmawiać o warunkach pracy bezpośrednio z osobą zajmującą się sprawami kadrowymi w firmie. Na pewno takie giełdy pracy to spore ułatwienie i oszczędność czasu zarówno dla osoby poszukującej pracy jak i dla pracodawcy. Nie zrażajmy się gdy nie wypali nam pierwsze spotkanie. Takie giełdy pracy to przede wszystkim możliwość zorientowania się o co najczęściej pytają pracodawcy, jakie stawiają wymagania i jakie możliwości rozwoju oferują.
Dzięki takim spotkaniom możemy nauczyć się jak wybrnąć z trudnej sytuacji lub pytania na rozmowie kwalifikacyjnej i jak zaprezentować swoją osobę w jak najlepszym świetle. Warto też wspomnieć, że nie powinniśmy się martwić naszym CV – czy jest słabe, źle skonstruowane czy nieczytelne. W urzędzie pracy są osoby, które chętnie pomogą nam – zerkną na nasze CV i podpowiedzą jak uczynić je bardziej atrakcyjnym dla pracodawcy. Również w Internecie znajdziemy masę wiadomości i porad na temat szukania pracy, CV, rozmów kwalifikacyjnych oraz gotowych szablonów, które pozwolą nam uczynić nasze CV porządnym dokumentem reklamującym naszą wiedzę i kwalifikacje oraz doświadczenie.
Niektóre firmy życzą sobie nadal listu motywacyjnego. Część prawodawców czasami odchodzi od tego wymagania. Również w urzędzie pracy, pracownik z odpowiedniego działu sprawdzi stworzony przez nas nasz list motywacyjny i zauważy błędy lub nieścisłości. Identycznie w Internecie znajdziemy informacje: jakie ważne rzeczy umieścić w liście motywacyjnym i co najważniejsze: jak pisać, żeby zaciekawić pracodawcę by zaproponował nam rozmowę kwalifikacyjną. Dobre CV i ciekawy list motywacyjny to podstawa osoby poszukującej pracy. Wtedy żadne spotkanie z pracodawcą czy giełda pracy nam nie straszna.
Aktualnie tendencja poszukiwania pracy się zmieniła. Teraz jest rynek pracownika – zorientowanego na pracę i znającego swoją wartość i umiejętności. Można szybko znaleźć pracę ale ważne, żeby była to praca satysfakcjonująca i przynosząca dobre pieniądze i satysfakcję. Myślę, że już wiemy jak odpowiedzieć na pytanie: giełda pracy co to jest. Wracając do naszej metafory. Wejdźmy do tej rzeki, nie bójmy się rwącego nurtu. Być może nowa, ciekawa praca czai się już za najbliższym zakrętem.