Odpowiednie zabezpieczenie metalu przed korozją to gwarancja trwałości konstrukcji oraz jej elementów. W celu dobrania odpowiedniego systemu antykorozyjnego trzeba określić w jakim środowisku będzie funkcjonował dany system. Malowanie konstrukcji stalowych jest dość sporym wyzwaniem dla wykonawcy.
W zależności od tego, czy będzie on elementem wyposażenia hali, magazynów, pływalni a może nawet statków morskich konieczne będzie dobranie odpowiedniej farby oraz całego systemu malowania. Oficjalna klasyfikacja środowisk zawarta jest w stworzonej normie PN-EN ISO 12944-2, dzieląca dana środowiska na pięć kategorii.
Kategorie środowiska
C1- charakteryzuje się bardzo małą korozyjnością. Dotyczy najczęściej wnętrza, czyli pomieszczenia ogrzewane z czystą atmosferą, na przykład sklepy czy biura.
C2 – To środowisko o małej korozyjności. Występuje wewnątrz budynków nieogrzewanych, gdzie spotykana jest mała kondensacja. Dotyczy to głównie hal sportowych magazynów a także na zewnątrz przy małym stopniu zanieczyszczenia atmosfery.
C3 – kategoria o średniej korozyjności. Panuje ona wewnątrz pomieszczeń produkcyjnych, gdzie występuje duża wilgotność oraz pewien stopień zanieczyszczenia powietrza. Przykładem mogą być pralnia, browary, mleczarnie. Do środowisk zewnętrznych należą atmosfery miejskie i przemysłowe.
C4 – duża korozyjność. Warunkach wewnętrznych występuje w zakładach chemicznych, pływalnia w styczniowych kropka jeżeli chodzi o obszary zewnętrzne to wyróżnia się to obszary przybrzeżna o średnio zasoleniu.
C5 – I – bardzo duża korozyjność przemysłowa – występuje ona w obszarach przemysłowych. Dotyczy budynków lub obszarów z prawie ciągłą kondensację oraz dużym zanieczyszczeniem. Obszary zewnętrzne to przemysłowe o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze.
C5 – M – korozyjność bardzo duża morska – wnętrze budowli oraz obszary sprawy ciągłą kondensację ilu zanieczyszczeniem kropka obszary zewnętrzne to obszar przybrzeżne oraz oddalona od brzegu morza o dużym zasoleniu.
Jaką farbę wybrać?
Korozja to podstawowe zagrożenie dla stalowych konstrukcji. Jednak, aby system powłokowy był trwały i zabezpieczał konstrukcję przed zjawiskiem korozji nie wystarczy jego dobra jakość. Bardzo istotna jest przygotowanie powłoki przed wykonaniem malowania oraz aplikacją różnych części składowych systemu malarskiego. Ważnym elementem składowym jest również profesjonalne wykonanie malowania. Zastosowanie materiałów z najwyższej półki nie da gwarancji bezpieczeństwa, jeżeli samo malowanie nie będzie wykonane z należytą starannością i profesjonalizmem. Jedynie stosowanie zaleceń podanych przez producentów systemów malarskich może w 100% zagwarantować ochronę przed korozją.
Największą popularnością na ten moment cieszą się farby epoksydowe, farby poliuretanowe oraz epoksydowe modyfikowane. dzięki swoim właściwościom skutecznie wypierają z rynku farby alkaidowe, chlorokauczukowe a także poliwinylowe. Farby te nie spełniają norm środowiskowych oraz charakteryzują się niską trwałością powłok. Zalecenie producentów farb, które służą do malowania konstrukcji stalowych. Jest to b do wykonania malowania zastosować cały system. Dzięki temu można dać gwarancję na właściwe działanie swoich produktów.
Metody malarskie.
Kiedy farba zostanie wybrana należy dokonać wyboru metody jej aplikacji. Malowanie konstrukcji stalowych można wykonać pędzlem, wałkiem a także w sposób natryskowy. Duże konstrukcje stalowe charakteryzują się skomplikowanymi elementami i do ich pomalowania zaleca się wykonanie malowania natryskiem. Jego główną zaletą jest jakość wykończenia oraz możliwość dotarcia do wielu zakamarków elementach o nietypowych kształtach.
Ich wadą jest niestety niska wydajność. przed wykonaniem malowania trzeba dokonać czyszczenia powierzchni poprzez mycie alkaliczne, mycie rozpuszczalnikami lub mycia emulsjami. Malowanie farbą antykorozyjną musi być wykonane w odpowiednich warunkach inaczej jest wysokie ryzyko, że nie spełni swoich antykorozyjnych zadań. Najważniejszymi czynnikami podczas malowania jest wilgoć powietrza oraz temperaturę. to one bezpośrednio wpływają na czas schnięcia farb na także ostateczną jakość powłoki.