ppomysły

Nie jest dla nas nowością, że gdy jesteśmy zmotywowani do działania, to praca idzie nam znacznie szybciej i przyjemniej. Na rozmowach kwalifikacyjnych bardzo często słyszymy pytanie, o to, co nas motywuje do pracy. Jakie są najczęstsze odpowiedzi na to pytanie? Oto kilka przykładów, jakie aspekty wpływają na najlepsze wykonanie przydzielonych nam zadań, a czynnik motywacji stale wzrasta.

1. Pieniądze

Może i szczęścia nie dają ale na pewno są potrzebne do życia. Kogo nie motywuje dobra, adekwatna do stanowiska, wypłata? Widząc przelew jesteśmy ucieszeni. Radość jest tym większa, jeśli mamy świadomość, że szef docenia naszą pracę i starania. Jednak nie należy z tego robić głównego i jedynego czynnika motywacyjnego. Szczególnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej – potencjalny pracodawca może być niepocieszony takim faktem.

co nas motywuje do pracy

2. Sprzyjająca atmosfera

Pracownicy oprócz wyrozumiałego szefa, o ludzkim podejściu, chcą pracować w zespole, który toleruje siebie wzajemnie. Tak zwany „wyścig szczurów: wcale nie wpływa na nas mobilizująco. W takim przypadku dochodzi do wzmożonego stresu, każdy chce być jak najlepszy, udowadniając to innym dookoła. Taka niezdrowa rywalizacja może niekiedy prowadzić nawet do sprzeczek między pracownikami. Nikt oczywiście nie każe uwielbiać siebie nawzajem czy zaprzyjaźniać się z całym zespołem, którego się należy. Akceptacja siebie nawzajem to podstawa, ułatwia bardzo wiele spraw w firmie.

3. Dobre warunki pracy

Nie chodzi tu tylko o schludne stanowisko pracy, przyjazną atmosferę, lecz także o wszelkiego rodzaju premie, wyjazdy szkoleniowe, bonusy czy innego rodzaju profity, takie jak karta MultiSport, pakiet medyczny itd. Mając świadomość, że praca może ułatwić lub umilić nam życie czujemy, że wybraliśmy odpowiednie stanowisko.

4. Rozwój osobisty i zawodowy

Pracując zdobywamy szereg nowych doświadczeń, nie tylko tych zawodowych. Dzięki pracy nabywamy nowych nawyków umiejętności oraz wiedzę, która przydaje się w prywatnym życiu. Nowa organizacja życia codziennego zmusza nas do nowych, praktyczniejszych rozwiązań.

A co z rozwojem zawodowym? Każde podejmowane stanowisko to nowe wyzwanie, im większej ilości wyzwań stawimy czoła, tym większe uznanie zyskamy w oczach wielu osób. Zdobyte wcześniej doświadczenie może sprawić, że potencjalny, nowy pracodawca może na nas patrzeć z zupełnie innej, korzystniejszej dla nas strony.

5. Wsparcie bliskich

Widząc, że rodzina oraz przyjaciele są z nas dumni i wspierają nas w tym co robimy, stajemy się bardziej zmobilizowani. Pochwały nie tylko są miłe ale również wpływają na to, że staramy się być jeszcze lepszymi. Innym motywującym czynnikiem jest posiadanie własnej rodziny i świadomość utrzymania jej oraz dawania dobrego przykładu swoim dzieciom.
Chcemy dla bliskich jak najlepiej, zapewniając im to czego najbardziej potrzebują, a nawet czegoś ponadto. Nic tak nie cieszy jak miło spędzone, wspólne wakacje czy sprawienie prezentu na specjalną okoliczność.

6. Awanse
Przeniesienie na wyższe stanowisko jest bardzo satysfakcjonującą rzeczą. Dzięki awansowi wiemy, że nasza ciężka praca została doceniona i nie poszła na marne. Uznanie w oczach szefa napawa nas dumą i z pewnością wpływa na jakość pracy na nowym stanowisku.

atmosfera

7. Praca w wymarzonym zawodzie
Wielu powtarza aby robić w życiu to, co naprawdę lubimy i tego co nas cieszy. Niestety, nie każdy ma takie szczęście aby mieć upragnione stanowisko pracy. Jednak gdy już osiągniemy wymarzoną pracę, automatycznie jesteśmy zmotywowani. Nikt nie chce stracić tego na co bardzo długo pracował lub czego wyczekiwał.

8. Oddzielenie pracy od życia prywatnego
Nadgodziny, zabieranie pracy do domu czy telefony od szefa lub współpracowników po godzinach wpływają negatywnie. O ile lepiej się pracuje jeśli jest się wypoczętym i usatysfakcjonowanym, mając świadomość, że praca nie wkracza w prywatne życie zakłócając je.

9. Niezależność
Często dzięki pracy stajemy się samowystarczalni, nie musimy prosić o pieniądze rodziców, partnera czy starsze rodzeństwo. Nasz budżet kierowany jest przez nas samych. Mając kontrolę nad wydatkami nie musimy się martwić o to, że z czegoś będziemy musieli zrezygnować lub nie starczy na opłacenie podstawowych rachunków.

10. Osiągnięcia
Każdy z nas lubi się czasem czymś pochwalić. Najbardziej chyba swoimi osobistymi osiągnięciami. Niektórzy kolekcjonują osiągnięcia niczym kartki z wakacji. Dotarcie do upragnionego celu daje poczucie satysfakcji i motywacji do podnoszenia poprzeczki przy wyznaczaniu kolejnych ambicji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here