Jesteś początkującym przedsiębiorcą i dopiero co stawiasz pierwsze kroki? A może dopiero co założyłeś swój blog i zastanawiasz się jak minimalizować koszty? To jak najbardziej zrozumiale, a rozwiązaniem problemu mogą być bardzo tanie lub całkowicie darmowe strony internetowe. Jakie problemy i trudności niesie ze sobą darmowa lub tania strona internetowa? O tym kilka słów w artykule poniżej.
Jakie są utrudnienia?
Zacząć należy od tego, że darmowy hosting równa się ograniczenia, których jest mnóstwo. To właśnie przez nie zawężone są możliwości i pole działania strony www, w tym jej wygląd. Szablony, które możesz wykorzystać do stworzenia swojej witryny, często wyglądają profesjonalnie tylko na wizualizacjach. Po dodaniu tekstu i grafik na stronę okazuje się, że przybiera całkowicie inny wygląd niż ten oczekiwany. Korzystając z darmowych hostingów firmy nie otrzymują od ciebie bezpośrednio żadnych pieniędzy, dlatego kompromisem są reklamy. Firmy hostingowe inwestują w technologię oraz przestrzeń niezbędną do zapewnienia hostingu, dlatego na twojej witrynie wyświetlane będą reklamy, na które nie masz wpływu i od których nie masz przychodów. Jeśli chcesz być postrzegany profesjonalnie i zbudować markę za pośrednictwem strony internetowej to warto zwrócić uwagę właśnie na tę część, ponieważ reklamy rozproszą uwagę odbiorców, zaśmiecą stronę i odwrócą uwagę od tego, co chcesz przekazać.
Ograniczona przepustowość, ograniczenie stron, brak nazwy domeny…
Nie od dziś wiadomo, że wolny czas ładowania dla wielu użytkowników jest przekleństwem, tak jak i dla twórców stron internetowych. To jeden z czynników, który warunkuje ruch na twojej witrynie. Darmowy hosting często wiąże się z dużym limitem dostępnej przepustowości, więc im więcej elementów audio, video czy animacji na twojej stronie tym trudniej będzie osiągnąć szybki dostęp do witryny. Wielu twórców darmowych stron ogranicza liczbę stron, które możesz tworzyć np. liczba podstron, które możesz opublikować będzie wynosić pięć. Część witryn będzie potrzebować większej ilości stron, a by je zwiększyć konieczne będzie uaktualnienie do płatnego planu. Kolejną ważną rzeczą, o której należy wspomnieć jest brak posiadania nazwy domeny. Zazwyczaj przydzielany jest darmowy adres URL z nazwą strony oraz nazwą kreatora w dalszej części, co nie wygląda profesjonalnie, a u niektórych wzbudza podejrzenia co do rzetelności witryny.
Jak twierdzą twórcy profesjonalnych stron internetowych darmowa lub tania strona często okazuje się być taką tylko z nazwy. Twórcy witryn często udostępniają takie wersje jako starter, więc po zainwestowaniu swojego czasu w zbudowanie bezpłatnej witryny, po wygaśnięciu darmowej wersji, będziesz musiał przełączyć się na nową usługę i powtarzać czynność lub uaktualnić do płatnej opcji. Strony, które opisujemy są idealną opcją do wypróbowania różnych twórców witryn i zrozumienia jak działają. Oczywiście, mogą być one świetne na bloga lub stronę osobistą, jeśli jednak poważnie myślisz o tym, co robisz to warto przekazać to profesjonalistom.