Etapem następującym po wysłaniu CV do pracodawcy jest otrzymanie telefonu z zaproszeniem na rozmowę o pracę. Jeśli otrzymaliśmy taki telefon, możemy czuć się wyróżnieni, ponieważ zostaliśmy wyselekcjonowani spośród dziesiątek (jeśli nie setek) osób z konkurencji, którzy ubiegali się na to samo stanowisko, co my.
Pracodawca zobaczył w naszym CV i liście motywacyjnym, że możemy posiadać kompetencje, które pozwolą na wykonywanie danego zawodu. Nie oznacza to jednak, że jest już pewne, iż zostaliśmy zatrudnieni. Czeka nas teraz rozmowa o pracę, która dla większości kandydatów bywa stresująca. Wszystkie nerwy z nas zejdą i wypadniemy lepiej w ocenie rekrutera, kiedy poznamy odpowiedzi na tak częste zadawane pytanie – „rozmowa o pracę jak się przygotować?„.
Na początku zadbajmy o nasz wygląd fizyczny. Potraktujmy siebie jako produkt na sklepowej półce. Wcielmy się w osobę, która rozgląda się po półkach i szuka czegoś do kupienia. Oczywiście wybierze taki przedmiot, który z zewnątrz będzie się prezentował atrakcyjnie. W przypadku rozmowy o pracę panowie wyciągają z szafy koszulę i eleganckie spodnie, zaś panie ładną garsonkę bądź równie formalny strój.
Na rozmowę o pracę nie przychodzimy niewyspani, na kacu, z nieświeżym oddechem – zadbajmy o nienaganną higienę przed wyjściem z mieszkania. U naszego potencjalnego pracodawcy zarobimy dodatkowe punkty już na starcie, kiedy zobaczy, że przykładamy wagę do takich rzeczy, jak ubiór do pracy.
Ludzie mają problem z zaprezentowaniem się przed pracodawcą, co widać po popularności frazy „rozmowa o pracę jak się przygotować” w internetowych wyszukiwarkach. Tymczasem osoba, u której chcemy dostać posadę, nie oczekuje, że będziemy wymyślać na rozmowie jakieś czary. Wystarczy, że będziemy odpowiadać z sensem na pytania, jakie zadaje.
Wszyscy pracodawcy chcą zazwyczaj się dowiedzieć od nas kilku podstawowych informacji. Po pierwsze, dlaczego chcemy u nich pracować. Tutaj możemy powiedzieć, że podoba nam się to, co robi firma, że mamy podobne cele, że lubimy politykę firmy względem pracowników, że podoba nam się ścieżka kariery w firmie, że marzyliśmy od dziecka o takiej właśnie posadzie, że słyszeliśmy same dobre opinie o pracy w danej firmie, itp. To dobra okazja, aby pochwalić się znajomością firmy, do jakiej aplikujemy.
Na zebranie informacji o firmie poświęćmy wieczór poprzedzający rozmowę o pracę. Posiądźmy taką wiedzę, jak to, kto jest szefem przedsiębiorstwa, w którym roku firma powstała, jakie są jej sukcesy, najważniejsze projekty, a jeśli jesteśmy w stanie, to kupmy produkt tej firmy, co także będzie zauważone i docenione podczas rozmowy o prace.
Kolejną informacją, jakiej może chcieć wiedzieć nasz przyszły pracodawca jest nasze dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Tutaj referujemy to, czym się zajmowaliśmy w życiu, co jest związane tematycznie z zawodem, na jaki aplikujemy.
Możemy przy tej okazji dostać pytanie, dlaczego zrezygnowaliśmy/chcemy zrezygnować z naszej obecnej posady. Jeśli prawda jest taka, że odeszliśmy z naszej winy (bo, na przykład, nie lubiliśmy szefa albo dostawaliśmy za mało pieniędzy), to bezpieczniej jest tego nie mówić. Warto jest wtedy powiedzieć, że zrezygnowaliśmy z powodu nagłych problemów rodzinnych albo nie mieliśmy wystarczających dróg rozwoju.
Rekruter będzie też chciał wiedzieć o naszych mocnych stronach. Pamiętajmy o tym, aby dobierać je rozważnie. Mocne strony powinny być spersonalizowane, czyli wybrane konkretnie pod tę firmę, do jakiej ubiegamy się o posadę. Jeśli jest to sklep odzieżowy, to naszą mocną stroną powinna być umiejętność pracy z klientem oraz komunikatywność. Jeśli agencja reklamowa, to kreatywność.
Jeśli policjant, to odporność na stres, itp. Zazwyczaj na rozmowie o pracę będziemy musieli powiedzieć kilka słów w obcym języku i prawie zawsze jest to język angielski. Jeśli słabo go pamiętamy, to wyciągnijmy z szafy stary podręcznik ze szkoły i powtórzmy sobie podstawowe zwroty i słownictwo. Takie działanie zaprocentuje na rozmowie o pracę.
Uwaga na koniec – pamiętajmy o tym, aby się nie spóźnić. Kiedy rekruter ustalił z nami przez telefon godzinę, o jakiej odbędzie się rozmowa o pracę, to przychodzimy dokładnie na tę godzinę, nie wcześniej i nie później. Jeśli mamy problem z punktualnością, ustawmy sobie kilka alarmów w komórce. Jeśli miasto jest zakorkowane, wyjdźmy wcześniej z domu i udajmy się do firmy wcześniejszym tramwajem. Nikt nie lubi osób spóźnialskich i jeśli wyłożymy się już na tej kwestii, to nasze szanse na zatrudnienie automatycznie maleją.