Jak odnaleźć się po utracie pracy? Źródłem ogromnego stresu może okazać się sytuacją, w której nieoczekiwanie straciłeś pracę, mało kto jest w stanie wtedy zachować zimną krew, odnaleźć się psychicznie i zacząć metodycznie szukać nowej pracy, bo żeby tak się stało potrzebne, są albo nerwy ze stali, albo coś, z czego też możesz skorzystać. Precyzyjny plan działania, który nie pozwoli, żeby emocje przejęły kontrole. Temu tematowi poświecę ten tekst, czyli co zrobić, jeżeli nieoczekiwanie utraciłeś pracę, jak opanować emocje, jak ustalić plan działania, aby zdobyć nową, innymi słowy- utrata pracy co dalej ?
Osoby, które dotychczas skorzystały z wiedzy, którą przekazuje, znalazły pracę w maksymalnie trzy do ośmiu tygodni- jak to było możliwe? Przeczytaj ten tekst do końca. Swoją drogą częste były też przypadki osób, które już po dwóch tygodniach oczekiwań otrzymały kilka ofert pracy. Sam też poznałem ten temat z kilku stron. Z jednej, kiedy niespodziewanie dostałem wypowiedzenie, a potem całkiem szybko znalazłem nową pracę. Z drugiej, kiedy pracując w Emiratach Arabskich, spotykałem się też z kandydatami, którzy właśnie stracili pracę i poszukiwali nowej. Było to bardzo ciekawe studium starań, jakie ludzie podejmują oraz lepszych i gorszych rezultatów tych starań. Okazuje się, że ścieżka do relatywnie szybkiego znalezienia dobrej pracy, czyli nie koniecznie pierwszej lepszej jest w zasadzie tylko jedna. Miałeś kiedyś sytuacje, że otrzymałeś do ręki wypowiedzenie umowy i nieważne czy się tego spodziewałeś, czy nie, nie byłeś do tego przygotowany. Jeżeli byłeś w takiej sytuacji, wiesz jakie emocje się z tym wiążą i prawdopodobnie zrobiłbyś wszystko, aby się drugi raz w takiej sytuacji nie znaleźć.
Rozwiązanie nie jest skomplikowane, bo problem znika, kiedy masz w ręku przynajmniej 2-3 oferty pracy, z których możesz wybrać tą najlepszą i to jest oczywiste. Natomiast co mogło być dla ciebie nie do końca jasne to droga, którą musisz pokonać, aby te oferty pozyskać. Nie może być to jedna oferta, bo mogłaby posiadać warunki, które by Ci nie odpowiadały. Zatem potrzebujesz mieć minimum dwie albo nawet minimum 3 oferty. Opowiem Ci w tym tekście jak do tego doprowadzić. Zaistniała sytuacja- utrata pracy co dalej ? Są sytuacje, w których przed samym zwolnieniem możesz się nie uchronić, bo np. w czasach kryzysu nie da się przewidzieć kto, może stracić pracę, ale w każdej sytuacji możesz się tak przygotować, żeby Ci nie zaszkodziły te skrajne emocje oraz poczucie zagrożenia związane z ewentualnym zwolnieniem. Różne emocje mogą wtedy dojść do głosu.
Z jednej strony strach, bo właśnie straciłeś źródło utrzymania, z czego zapłacisz rachunki za dwa miesiące, bo nie wiadomo kiedy znajdziesz nową pracę, a nie byłeś na rozmowach kwalifikacyjnych przez kilka ostatnich lat. Z innej strony może pojawić się wstyd, bo co powiedzą inni? Mogą pomyśleć, że się nie sprawdziłeś. Z jeszcze inne strony- obniżone poczucie wartości i samoocena, bo pracodawca mógł mieć rację, może faktycznie się nie nadajesz i na koniec zwątpienie w siebie i swoje możliwości, bo być może źle oceniłeś sytuację, albo mierzyłeś za wysoko, albo nie byłeś dość czujny. Tych emocji może być o wiele więcej i nie ma człowieka, który byłby na nie odporny. Emocje same w sobie to ludzka rzecz, bo jesteśmy ludźmi i w sytuacjach zagrożenia własnego bezpieczeństwa, każdy reaguje na swój sposób.
Wiele osób dopiero po kilku dniach jest w stanie się otrząsnąć i zacząć działać. Natomiast problemy się zaczną, jeżeli te emocje będą trwały zbyt długo i nie będziesz ich kontrolować. Wtedy możesz zaprzepaścić przynajmniej jeden z etapów poszukiwań nowej pracy, a wtedy znalezienie nowej i satysfakcjonującej pracy może potrwać dłużej. Zobacz, więc jak wygląda całe rozwiązanie w wielkim skrócie. Na marginesie sprawdzone przez inne osoby. Na to rozwiązanie składają się trzy kamienie milowe oraz kilka mniejszych punktów. Kamienie milowe to: po pierwsze- jakie są główne etapy zdobywania pracy, po drugie- na których etapach przeszkadzają emocje oraz po trzecie- plan działania krok po kroku. Jak się upewnić, że każdy z tych etapów będzie udany ze wskazaniem newralgicznych punktów, o których powinieneś bardzo szczegółowo zadbać, a zatem jakie są etapy skutecznego szukania pracy- skutecznego to oznacza, że nie można pominąć żadnego z nich. Trzeba wykonać wszystkie najlepiej, jak potrafisz.
Pierwszy etap przygotowań, jego wynik ma bardzo duży wpływ na pozostałe etapu, tutaj szukasz aktualnych informacji o rynku, o firmach, w których chciałbyś pracować, o stanowiskach, które mógłbyś zajmować w tych firmach, poznajesz w ten sposób teraz, na którym się poruszać, jak ten etap ukończysz to w drugim etapie, określisz twoją wartość na rynku pracy, czyli jakimi umiejętnościami dysponujesz, jakie z nich mogą być przydatne dla pracodawców i za które z nich pracodawcy chętnie Ci zapłacą.